Doğru Bir Kulüp Olma Adına Önemli Adımlar Attık..

Bahçeşehir Basket ve İhtisas Spor Kulübü’nün kurucusu Ufuk Urfa yaklaşan sezon öncesinde altyapibasket.com’un sorularını yanıtladı.

2017-2018 sezonunun başlamasına kısa bir süre kala Bahçeşehir Basket ve İhtisas Spor Kulübü kurucusu Ufuk Urfa ile bir araya geldik. Ufuk Urfa kulüp olarak önemli yol aldıklarını belirtirken önemli değerlendirmelerde bulundu.

Yaklaşan sezon öncesinde çalışmalarınız ne durumda?

Bahçeşehir’de 600’den fazla sporcuyla çalışıyoruz. 10 kişilik bir idari ve teknik kadromuz var. İki salonda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sezon öncesi hazırlıklarımız kapsamında yaz boyunca haftada 5 gün antrenman yaptık. 6-18 yaş aralığındaki takımlarımızı yaş yaş ayırdığımızı gibi aynı zamanda kendi yaş grupları içerisinde A, B, C şeklinde böldük. Bu takımlardan A ve B olanları liglere hazırlıyoruz. C takımlarımızı ise kendilerine uygun özel turnuvalarda oynatmak adına hazırlık yapıyoruz. Antrenörlerimiz maçlara hazırlıkların yanı sıra aynı zamanda spor okullarımızı yönetiyorlar. Spor okullarındaki değişik yaş gruplarındaki çocukları bir sonraki seviyeye hazırlıyoruz. En önemlisi ise o yaş gruplarına en uygun ve en başarılı antrenörlerle bu işi yürütüyoruz. Spor okulu görünümlü kulüpler arasında kişisel çabalarla yürütülen bir kulübüz. Takımlarımız haftada 4 gün idman yapıyor. Geçmişe göre olanaklarımızı arttırmış durumdayız.

“22 OYUNCUMUZU BÜYÜK KULÜPLERE GÖNDERDİK”

Geçtiğimiz sezon U14 Küçük Erkek Takımınız, Türkiye Şampiyonası’na gitti. Bu sezon ne gibi hedefleriniz var?

Geçen sezon U14 Küçük Erkek Takımımız birçok önemli takımımı geride bırakarak Türkiye Şampiyonası’na gitti. Aynı zamanda U11 Minik Takımımız bir şampiyonluk yaşadı. Türkiye Basketbol Ligi takımlarından İstanbulspor Beylikdüzü ile anlaşmamız var. Bu doğrultuda belli yaş gruplarında yerel liglere İstanbulspor Beylikdüzü ismiyle katılıyoruz. Buradaki iş birliğimiz sayesinde yetiştirdiğimiz sporcular A Takım seviyesinde bir kulüpte oynama şansı buluyor. Aynı zamanda sporcularımız Seri AA ‘da oynama imkanı buluyor. Geçen sezon 22 oyuncumuzu Darüşşafaka, Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, Anadolu Efes gibi takımlara gönderdik. Bunun karşılığında bir yetiştirme bedeli de talep etmedik. Bundan 6 sene önce Baskent 34’te Furkan Korkmaz’ın da antrenörlüğünü yapmıştım. Furkan bugün Avrupa’nın en önemli oyuncularından biri. Yakın dönemde Bekir Karlı var. Beşiktaş’ta A Takım’a yükselmeyi başardı. Bunun gibi bir çok örnek var. Umarım doğru sistem, doğru antrenör kadrolarıyla bir şeyleri gerçekleştirirsek Türk basketboluna çok fazla yararı olacaktır. Şu anda Çorlu’dan, Silivri’den, Bakırköy’den sporcular buraya kadar geliyorlar.

“DOĞRU BİR KULÜP OLMA ADINA ADIMLAR ATTIK”

Basketbol Okulları ile ilgili farklı yaklaşımlar var. Ticari kaygıları önde tutan organizasyonların kötü işler ortaya çıkardığı söyleniyor. Siz bu konuda ne söylemek istersiniz.?

İlk dönemlerimde ben de ticari kaygılarla yaptım. O dönemler kulübü belli bir seviyeye getirmek adına buna mecburdum. Belli bir bütçe oluşturduktan sonra da daha doğru bir kulüp olma adına adımlar attık. Bunu başaramayan kulüpler problem yaşamaya devam edecekler. Kulüplerin yönetim şekilleri vardır. Kulüp yönetirken taviz verirseniz, çalışmalarınızı olgunlaştıramaz ve harcamalarınızı doğru yapamazsanız elbette bu iş ticaret olarak kalacaktır. Ama bölgede yaşayan veli ve çocuklardan bir geri dönüş alıyoruz. Çoğu kulüp yeterli imkanlara ulaşamadığı için şubelerini kapatmaya kadar gidiyorlar. Bölgesel anlamda kurulan kulüplerin faydası çok büyük. Bu insanları bir araya toplayıp, olumlu yönde motive edip, iyi eğitim vermeliyiz. Federasyonun kontrolünde ilerlenmeli diye düşünüyorum.

Şehir merkezine uzakta bulunuyorsunuz. Ayrıca İstanbul’da salon konusunun önemli bir sorun olduğu biliniyor. Siz bu konuda ne gibi zorluklar yaşadınız?

Ben Bahçeşehir’in merkezinde devlet okulları ile birlikte çalıştım. Çok büyük bir kulüp haline geldik. Fakat 4-5 tane okul ile çalışırken bir anda kontrolsüz bir güç olduğumuzu fark ettik ve salonlarımızı yapma ihtiyacı duyduk. Çünkü çok ciddi salon kiraları ödeniyor. Merkezden biraz uzaklamış durumdayız ama insanların talepleri daha da artmış durumda. Bir okulun kursu ya da kulübü gibi değil kendi tesislerini yapmış bir kulüp olarak değerlendiriyorlar. Daha ait hissediyorlar. İnsanlar bir çalışmanın doğru olduğunu düşündükten sonra nerede olursa olsun destekliyor. Bölgenin çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Sadece çalışmanın doğru ilerlemesi ve duyurulması gerekiyor.

“BİRÇOK SOSYAL ETKİNLİK DÜZENLİYORUZ”

Sezon içerisinde katıldığınız ligler dışında ne gibi organizasyonlar gerçekleştiriyorsunuz?

Basketbol okullarımı ve kulüplerimiz var. Velilerimize yemekler düzenliyoruz. Baba oğul kampları gerçekleştiriyoruz. Yaz basketbol akademisi düzenliyoruz. Aynı zamanda çocuklarımızla sezon içerisinde EuroLeague maçlarını izlemeye gidiyoruz. Birçok sosyal aktivite gerçekleştiriyoruz. Daha önce NBA’de Philadelphia 76ers kampına katılmıştım. Orada hatta “En Değerli Koç” ödülü de almıştım. Rahatsızlanan bir antrenörün görevini devralmıştım. Amerika’da eğitim almak isteyen çocuklarımıza tecrübelerimi aktararak ışık tutmaya çalışıyorum.

altyapibasket.com ile ilgili neler söylemek istersiniz? 

Bence basketbol altyapısının en çok takip edilen sitesi. Bütün haberleri sizin sitenizden takip ediyoruz. Şu anda en güncel ve bu işi doğru yapan site olduğunu düşünüyorum. Şu anda kendi kulübümüze odaklanmış durumdayız. Kendi bölgemiz dışındaki yerlerle pek ilgilenmesek de altyapibasket.com’un çok doğru çalışmalar yaptığını biliyorum.

Leave a reply